“Özel ve Profesyonel”
ABRSM SERTİFİKASI

ASSOCIATED BOARD OF THE ROYAL SCHOOLS OF MUSIC

Okulumuzda ABRSM yıllık müfredatı uygulanmaktadır.

ABRSM nedir?

ABRSM (The Associated Board of the Royal Schools of Music) uluslararası bir müzik organizasyonudur. Yüksek kaliteli müzik yapımını ve dünya çapında öğrenmeyi desteklemek amacı ile ortaya çıkmıştır.

Kraliyet Müzik Okulları ile ortaklaşa hareket eden ABRSM, dünyada 100’den fazla ülkede gerçekleşen; 35 enstrüman, şan, teori ve uygulamalı müzisyenlik dallarında geçerli bir sınav sistemine sahiptir. Sınavlar teorik ve pratik olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Tüm sınavlar hazırlık aşaması ile başlar ve zorluk derecesi artarak 8. seviyeye kadar devam eder.

ABRSM hakkında sıkça sorulanlar:

ABRSM sınavları nasıl gerçekleşiyor?

Sınavlar yıl içerisinde iki defa, İngiltere’den gelen ABRSM sınav komisyonu ile birlikte yetkili merkezlerde gerçekleştirilir. Bilinen diğer sınav sistemlerinden en önemli farkı üniversite bünyesinde yürütülen bir program olmasıdır.

Başvuru için yaş sınırı var mı?

Hayır, kendini yeterli gören her birey ABRSM sınavlarına katılabilir.

Nasıl başvururum?

Türkiye’de ABRSM sınav başvuruları her sene yenilenen Kılavuzda belirtilen aylarında başlar. Başvuru süresi yaklaşık 1 ay süreyle devam eder. ABRSM tarafından yıllık belirlenen ücretlerin başvuru tarihinden önce belirtilen banka hesaplarına yatırılması gerekmektedir. Sınava sadece orijinal kitap kabul edildiğinden bu ücrete ek olarak kitaplara da bütçe ayrılması gerekmektedir.

Sınava hangi seviyeden katılabilirim?

Sınava istediğiniz seviyeden katılabilirsiniz. Başvurunuzun boşa gitmemesi için sınava giriş kararından minimum 6-7 ay kadar önce yetkili branş öğretmeninden yardım almanız tavsiye edilir.

Sınavlara katılabilmek için herhangi bir sıralama yoktur. Ancak 6,7 ve 8. seviye sınavlarına katılım sağlayabilmek için Teori ya da Uygulamalı Müzisyenlik (Practical Musicianship) sınavının 5. seviyesini başarıyla geçmiş ve sertifikasını almış olma şartı aranır.Sınavlara kendi enstrümanımla katılabilir miyim?Evet, piyano dışındaki enstrümanları öğrenci kendisi getirmek zorundadır.

Sınav süresi ne kadardır?

Kurulun öngörülen sınav süreleri şu şekildedir;

Preparatory, Step 1, Step 2 – 10 dk.
Grade 1, Grade 2, Grade 3 – 15 dk.
Grade 4, Grade 5 – 20 dk.
Grade 6, Grade 7 – 25 dk.
Grade 8 – 30 dk.

Puanlama nasıl yapılır?

Uygulamalı sınavlar aşağıdaki puan aralıkları ile değerlendirilir;

0 – 99 : Başarısız
100 – 120 : Geçerli
120- 130 : Başarılı
130- 150 : Çok başarılı

Teorik sınavlar ise 100 tam puan üzerinden değerlendirilmektedir.

Sınav sonrasında öğrenci başarısız olup sertifika alamasa dahi bunun sebebi kurul tarafından yazılı olarak başvuru sırasında verilen adrese gönderilir.

ABRSM Sertifikalarının geçerliliği nedir?

Sertifikalar uluslararası geçerliliğe sahiptir. Sadece Devlet Konservatuvarları, sertifika programlarına kıyasla çok daha zor ve uzun yıllar alan bir eğitim sistemine sahip oldukları için bu tür sertifikaları resmi olarak kabul etmezler. Ancak bu tür sertifika programlarında yetkili eğitmenler tarafından alınan kulak ve müzik eğitimi, konservatuvar sınavlarına giren öğrencilere büyük bir avantaj sağlar. Ayrıca Türkiye de dahil pek çok ülkede orta öğretim ve üniversite kurumları bu tür sertifika alan öğrencilere öncelik tanımaktadır.

www.abrsm.org